No pirmā acu uzmetiena šķiet, ka maltas olu čaumalas ir ideāls dabīgs mēslojums. Tās burtiski ir pa rokai, viegli savācamas, samaļamas un izkaisāmas uz dobes.
Daudzi ir pārliecināti: čaumalās ir daudz kalcija, tātad tas nāk par labu augsnei un augiem. Bet vai tā ir patiesība?
Praksē viss nemaz nav tik viennozīmīgi. Pieredzējuši dārzkopji arvien biežāk atsakās no maltas olu čaumalas izmantošanas kā mēslojuma. Vēl vairāk — tās iekļaušana augsnē var pat kaitēt gan augsnei, gan augiem. Kāpēc tā notiek? Noskaidrosim.
Mīts par “kalcija mēslojumu”
Galvenais olu čaumalu piekritēju arguments — augstais kalcija saturs. Patiešām, tās sastāvā līdz pat 90% ir kalcija karbonāts.
Bet kādā formā tas ir? Tā ir cieta, gandrīz nešķīstoša viela, ko augi nespēj uzņemt tieši. Lai kalcijs kļūtu pieejams augiem, tam jāpārvēršas šķīstošā formā — un tas notiek ļoti lēni, pat vairāku gadu laikā.
Saskaņā ar agroķīmiķu datiem, kalcija uzņemamība no svaigas olu čaumalas pirmajās sezonās pēc tās iestrādāšanas augsnē ir praktiski nulle.
Augsnes sārmaināšana — kaitējums no “labuma”
Olu čaumalas sārmaina augsni. Ja tās izkaisa lielā daudzumā, it īpaši skābās augsnēs, tas var šķist laba doma. Taču augsnes sārmaināšana ne vienmēr nāk par labu.
Kāpostiem vai ķiplokiem neliela skābuma mazināšana ir pluss.
Bet tādiem augiem kā kartupeļi, tomāti, zemenes vai mellenes pH paaugstināšanās var samazināt ražību un pat izraisīt hlorozes simptomus un problēmas ar sakņu sistēmu.
Lasi vēl: Ja gurķiem neveidojas augļi, es stimulēju tos ar vienkāršu paņēmienu – tad tie dod daudz labāku ražu
Turklāt, nepareizi lietojot (piemēram, berot čaumalas augsnē neapstrādātā, drupinātā veidā), tās var traucēt dzelzs, magnija un fosfora uzsūkšanos, kas noved pie barības vielu deficīta.
Piesaista kaitēkļus un veicina pūšanu
Olu čaumalas ir organiska viela, lai gan cieta. Ja tās nav kārtīgi izskalotas vai satur olbaltuma paliekas, tās ātri sāk sadalīties un piesaista kukaiņus, skudras, gliemjus un pat sīkos grauzējus. Turklāt, mitrā augsnē tās var pelēt un kļūt par sēnīšu infekciju avotu./
Praktiski bezjēdzīga dārzā neapstrādātā veidā
Daudzi dārznieki joprojām vienkārši sasmalcina olu čaumalas un izkaisa tās ap augiem, cerot, ka tas uzlabos augsnes struktūru un nodrošinās barību. Patiesībā tādā veidā čaumalas vairāk darbojas kā augsnes valdzinātājs, nevis mēslojums.
Tikai pēc termiskās apstrādes (kalcinēšanas) un ilgstošas kompostēšanas čaumalas var kaut nedaudz uzlabot augsnes īpašības. Taču efekta nāksies gaidīt vairāk nekā vienu sezonu.
Kas patiesi ir vērts darīt ar čaumalām? Ir vairāks situācijas, kur čaumalas var izmantot dārzā un tās nesīs reālu labumu!
Šķir otru lapu, lai lasītu tālāk
Tevi noteikti interesēs
- Es beidzot sapratu, kā pagatavot vistas krūtiņu tā, lai tā būtu sulīga un aromātiskaby Rinalds Bergmanis
- Bietes nav nepieciešams vārīt, jo parādīšu kā tās gatavo restorānos – daudz vienkāršāk un arī garšo labākby Ļena Sokolova
- Hidrometeoroloģiskais centrs brīdina iedzīvotājus: jūlijā un augustā mūs sagaida ekstrēmi laikapstākļiby Sandra Vīgante